Kirándulás kutyával
Miért jó, és mikre figyeljünk
Sok minden van, amit közösen tudunk végezni a kutyánkkal. De talán mind közül a legjobb – mert mindkét fél számára egyaránt elmondhatatlanul élvezetes – a közös kirándulás. Hogy miért is annyira jó? Most megtudhatjátok.
Kirándulás kutyával – az igazi lefárasztás
Korábban már említettük, hogy a „fáradt kutya a jó kutya„, és hogy ezt többféle módon lehet elérni. Akkor már fel is soroltuk a kirándulást, mint egyikét a kiváló fizikai lefárasztásoknak. De már akkor is megpendítettük, hogy az igazán jó közös tevékenységek azok, amelyek egyszerre tudnak fárasztani fizikailag/szellemileg/ösztönbelileg.
Most megmutatjuk, hogy a kirándulás a kutyával miért tudja mindezt egyben kielégíteni.
Kirándulás kutyával – miért jó?
Gondoljunk csak bele! A kutya olyan ősöktől származik, melyeknek az erdő, a természet volt az élőhelye. Mi ugyan háziasítottuk őket, ami azzal járt, hogy a kutya megosztja az emberrel annak életterét. Így kiválóan képes a legvadabb betondzsungelbeli léthez alkalmazkodni – de ez nem jelenti azt, hogy elfelejtette, mi az ő igazi lételeme.
A kutya lételeme pedig az erdő, a vadon, a természet.
Nézzük meg tehát az ő szemszögéből, mi mindent talál meg, amikor a gazdájával elindul felfedezni egy új, civilizációtól mentes területet.
Egy ismeretlen területen:
- új, ismeretlen szagok, hangok, dolgok garmadájával lehet találkozni
- ami azt jelenti, hogy rengeteg új inger éri
- a szagok nyomát lehet követni, mintha zsákmányt keresnénk
- ami a gazdával közös akció során a vadászat élményét adja
- és persze lehet mozogni, rohangálni, szabadon,
- sokat, sokat, sokat
Lássuk, mit jelent mindez:
- A rengeteg új, ismeretlen inger befogadása, feldolgozása egy igazi szellemi kihívás, ami kiválóan megdolgoztatja a kutya agysejtjeit.
- A vad követése a gazdával a kutya alapvető zsákmányszerző ösztönkészletét mozgatja meg és elégíti ki.
- És végül, a sok szaladgálás, mozgás a szabad levegőn kiváló fizikai edzést biztosít a kutya számára.
Így látható, hogyan lehet kirándulás segítségével nemcsak jól érezni magunkat, de a kutyát is kellemesen lefárasztani egyszerre mindhárom lehetséges módon.
Ám valójában a rövid és tömör válasz arra, miért jó mindez a kutyának: mert végre az lehet, akinek eleve teremtődött. Ráadásul a gazdájával közösen élvezve ki a lehetőséget.
Kirándulás kutyával – mikre figyeljünk?
Persze azért a mai világunkban a kutyás kirándulás során fontos, hogy odafigyeljünk egy pár dologra.
- Ismerjük meg és tartsuk be a kutya szállításának szabályait és módját autóban/vonattal/buszon.
- Tájékozódjunk, hogy az adott kirándulóhelyen milyen szabályok vonatkoznak a kutyával való közlekedésre. (Vadászati területre lehetőleg ne menjünk!)
- Készüljünk kutyaitatási- és egyéb kutyás eszközökkel (póráz, nyakörv, szájkosár, láthatósági hám, ürülékes zacskó, oltási könyv), neki való elegendő vízzel. A járt utak környékén szedjük fel utána a kakit.
- Legyünk tekintettel a többi kirándulóra, és vegyük figyelembe a kutyával való mellettük közlekedés során.
És végül a legfontosabb:
Mindig tudjuk, hol a kutyánk!
Ha nem vagyunk biztosak benne, hogy bármikor stabilan be tudjuk hívni, akkor inkább ne engedjük őt el!
Bár a kirándulás a vadászatra emlékeztet, sose feledjük: valójában nem az. Ne engedjük kárt okozni a vadaknak, és az ő testi épségét is őrizzük meg. Legyen ez tényleg mindenki számára egy kellemes és békés esemény.