Kutya lefárasztása – bevezető
„Az igazán jó kutya a fáradt kutya!” szoktuk rengetegszer hallani kutyás körökben. De vajon miért mondják ezt? És tényleg igaz? Merüljünk most el egy kicsit ebben a témában.
Kutya lefárasztása – miért jó?
Igen, tényleg van a mondásban valami! 🙂 Gondoljunk csak bele. Ha mi, emberek valami (pl. betegség) miatt hosszabb időre ágyhoz vagyunk kötve vagy akár csak szobafogságra ítélve – mi történik? Eleinte talán örülünk neki, majd idővel egyre jobban fog hiányozni a külvilág. Végül pedig már alig várjuk, hogy frissen, kipihenve végre valami „hasznosat” csináljunk.
Nincs ez másként a kutyákkal sem. A legtöbb fajtát eredetileg valamilyen feladatra tenyésztették ki (innen ugye a „munkakutya” kifejezés). Ezért ha folyton egyedül van hagyva otthon, akkor óhatatlanul unatkozni fog. És ilyenkor következnek be a mindenféle „kellemetlen balesetek”: a kutya keres magának valamit, amivel elszórakoztathatja magát. Így például néhány cipő/párna/egyebek módszeres széttrancsírozásával, a fa felületek szétkaparásával és még sorolhatnám. De a romboláson túl sajnos egyéb következményei is lehetnek a „túlpihentségnek”: hosszú távon akár a kutya testi/lelki betegségeihez vezethetnek.
Kutya lefárasztása – mit is jelent ez?
Tehát megegyezhetünk abban, hogy kell az a „lefárasztás”. No de mit is értünk ezen a szón? Nyilván nem olyasmit, amikor mi eltöltöttünk 10-12 órát a munkahelyünkön, és utána sem mozdulni, sem gondolkodni nem tudunk. Vagyis nem valami kellemetlen lefárasztásról van szó. Inkább mondjuk azt, hogy a bennünk, bennük levő felesleges energiák levezetése a cél, mégpedig valamilyen kellemes formában.
A lefárasztás tehát azt jelenti, hogy a kutya valamilyen aktív tevékenységet végez, a gazdi tevékeny közreműködésével. Méghozzá olyat, ami egyiküknek sem okoz rosszat, sőt, ideális esetben mindketten élvezik azt. Ez a tevékenység pedig nemcsak abban segít, hogy a kutya otthon nem fog rombolni és nyugodtan fog pihenni. Ezen túl például erősíti a kutya-gazdi közötti kötődést is.
Kutya lefárasztása – hogyan?
A kutya lefárasztásán legtöbben azt értik, hogy jó sokat kell vele sétálni, jó hosszan, és akkor ez jól lefárasztja. Ennél azonban – sajnos vagy még inkább szerencsére! – összetettebb a helyzet. A lefárasztásnak ugyanis többféle módja lehet, és, megint csak ideális esetben, a felelős gazdi mindegyiket alkalmazza. Hogy melyek ezek?
Fizikai lefárasztás
Tulajdonképpen ez a legkézenfekvőbb, ebbe tartoznak a gazdival közösen végzett
- hosszú, izgalmas séták,
- a játékok (más kutyákkal és a gazdival is)
- a közös életmódprogramok/kutyás sportok
De ezen túl vannak egyebek is, amelyek már nem annyira ismertek.
Szellemi lefárasztás
Igen, tudvalevő, hogy a kutya egy intelligens állat (alapvetően melyik ne lenne az?). És az agyi képességeit, ha már megvannak, érdemes ki is használni. Hiszen mi is jól el tudunk fáradni a szellemi tevékenységektől, ugye? A legjobb kutyás szellemi lefárasztások lehetnek:
- a tanítás/tanulás, feladatok gyakorlása
- olyan játékok, amelyekben a kutyának „gondolkodnia” kell, pl.
- logikai játékok
- bújócska, tárgyak megtalálása
És végül, a kutya lefárasztásának legkevésbé ismert, ám rendkívül fontos módja még:
Ösztönbeli lefárasztás
Kutyánk ugyanis, mint minden élőlény, alapvető ösztönökkel rendelkezik, és ha ezek nincsenek semmilyen módon kielégítve, az bizony rendkívül ártalmas lehet.
Persze léteznek olyan módok is, melyek a fentiek ötvözetei, és talán ezek tudnak a leghatékonyabbak lenni. A későbbiekben további hasznos tippeket adnunk mindegyikféle lefárasztáshoz.
Nevet választanál a kiskutyádnak?