Kutya és hőség, kutya hőguta
Nyáron meleg van, a klímaváltozás miatt egyre melegebb, és egyre hosszabban tartó meleg. Nem hiába érezzük úgy, hogy minden évben nehezebb elviselni a hőséget. Kutya és hőség, cikkünk ezt a témát taglalja.
Kutya és hőség – mikortól lesz ártalmas?
Nincs ez másként a kutyáknál (és bármilyen más állatnál) sem. Számukra kiemelten fontos, hogy meg tudják tartani állandó testhőmérsékletüket, ami kutyáknál 37,5-38,5°C között van. Ők jóval kevésbé tudnak izzadni, ami lehűthetné a testüket, hiszen verejtékmirigyűk csak az orruknál és a tappancsukon van. Nekik a lihegés segít, amivel kiadják a meleg levegőt, és helyette hűvösebbet lélegeznek be. Ám ha nincs hűvösebb levegő, testhőmérsékletük fokozatosan elkezd nőni, ilyenkor alakulhat ki a veszélyes állapot, ami hőgutához vezethet. 41°C-tól a kutyákat már agykárosodás illetve a létfontosságú szervek leállása fenyegeti.
A magas páratartalom ugyancsak rossz hatással van rájuk, mert megakadályozza a tüdőből/a kutya nyelvének felső részéről való vízpárolgást. Így hamarabb átmelegedik a teste.
A tévhittel ellentétben a hosszú szőr sem véd a felmelegedéstől. Ugyanis annak funkciója az, hogy ne engedje ki a belső testhőt. Valójában úgy képzelhetjük el, milyen érzés nekik, mintha télikabátot viselnénk. Télen jó, mert bent tartja a meleget, de nyáron már nem, mert akkor sem engedi ki a hőt.
Kutya és hőség – a hőguta jelei
Innen ismerheted fel, ha gond van:
- tágra nyílt pupillák
- az átlagnál szaporább levegővétel, szörcsögő hangok
- habzó száj, vastag nyálcsíkok
- lila, duzzadt nyelv
- szapora pulzus
- vörös vagy fakó nyálkahártya
- szédelgés, dülöngés, gyengeség, nem akar lábra állni
- nyugtalan, izgatott állapot, megmerevedés
- hányás, hasmenés (véres)
- magas testhőmérséklet (≥ 40°C)
- súlyosabb esetben eszméletvesztés, sokkos állapot, roham
Kutya és hőség – teendők hőguta ellen
A hőguta ellen a legegyszerűbb és leghatékonyabb védekezés a megelőzés! Ilyenekre figyelj kánikulában:
- a sétákat kora reggeli és késő esti órákra időzítsd, és legyen nálad ivóvíz!
- sétáljatok árnyékos, vízközeli helyeken, hogy a kutya megmártózhasson benne
- töltsetek minél kevesebb időt tűző napon!
- kerüljétek a megerőltető igénybevételt (futkosás, labdázás, kiképzés)
- kinti kutyának mindig legyen biztosítva hűvösebb, árnyékosabb hely, friss víz!
- és a legfontosabb: nyáron SOHA ne hagyd kutyádat egyedül a kocsiban!
Fontos tudni, hogy a rövid orrú kutyafajták (bulldog, boxer, mopsz, pincsi, csau-csau, si-cu) az átlagnál is nehezebben viselik a meleget! Ők ugyanis nehezebben lélegeznek, így a lihegés sem elég hatékony nekik. A sötét szőrű kutyák bundája pedig hamarabb felforrósodik.
Ha a hőguta valamely jelét észleled:
- azonnal vidd hűvös, árnyékos helyre!
- ha nincs sokkos állapotban, adj neki friss, de NEM jéghideg vizet (ha nem akar inni, nedvesítsd be a nyelvét)
- takarj rá (nem jéghideg) csapvízzel átitatott törölközőt úgy, hogy ezeket a helyeket hűtse – a füleit viszont hagyd szabadon:
- nyak
- hónalj
- lágyék
- has
- végtagok
- vidd állatorvoshoz!
Kutya és hőség – a forró aszfaltra is figyeljünk!
Végül néhány szó az aszfaltról. A kövezet/útburkolat beszívja a hősugarakat, és kisugározza, ami tovább növeli a hőmérsékletet, és sokkal melegebb, mint gondolnánk! (Akár 30°C-kal is melegebb lehet!) A kutya tappancsa különösen érzékeny, így könnyen megéghet! Ezért kerüld az aszfalton való sétát. Ha pedig megég, mártsd 5 percre hideg csapvízbe, majd esetleg kezeld le Aloe verát tartalmazó készítménnyel. Száradás után pedig kend be zsíros krémmel. Ha azonban kisebesedett, akkor kerüld a krémezést!